Nem ismert tényállások a Irodatérról



A Steelcase tanulmánya feltárta a munkavállalói jólét különböző dimenzióit, az emberek a fizikai, kognitív és érzelmi szükségleteit. A wellbeing ezen specifikus elemei szerves részét képzik a munkavállalók munkahellyel való elégedettségének és elkötelezettségének. Ha a szervezetek megértik ezt a fajta a kapcsolatot a munkavállalói jólét és az elkötelezettség között, az egy olyan vezérelvként tud működni a tértervezés és kialakítás folyamán, mely a későbbiekben meglehetősen hozzájárul az elkötelezettség növeléséhez.


A munkatérnek biztosítania kell a fókuszmunkára és feltöltődésre alkalmas tereket, ahol az egyéneknek és a csoportoknak lehetőségük van tisztán és koncentráltan gondolkodni, problémákat megoldani és új ötleteket generálni. Támogatni kell a szociális jellegét a munkavégzésnek az olyan terek létrehozásával, melyek megalapozzák a valahová tartozás érzését, és elősegítik az emberek és szervezeti egységek közötti kapcsolatok kialakulását.


Nincs egy olyan típusú tér sem, amely egyszerre támogatná hatékonyan az egyének és csoportok különböző igényeit. Úgy kell tervezni a munkateret, mint összekapcsolt zónák ökoszisztémáját, mely olyan célállomásokat foglal magában, ahol az embereknek lehetőségük van befolyásolni azt, hogy hol és hogyan dolgoznak. A terek ökoszisztémája lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy még rugalmasabban tudjanak reagálni a változásokra.


A munkatérnek ösztönöznie kell a munkavállalót a rendszeres mozgásra a nap folyamán. Lehetőséget kell biztosítani az ülő- valamint az állómunkára is. A munkatérnek lehetőséget kell teremtenie a csapatok közötti minőségi interakciókra akkor is, ha egy helyen és akkor is, ha külön kontinensen vagy időzónában dolgoznak, mind digitális és mind pedig analóg módon.


Az elvonulás lehetősége fontos minden munkavállaló számára és létfontosságú eleme mind a fókuszálásnak mind pedig a feltöltődésnek, melyek megléte nélkülözhetetlen a munkavállalói elkötelezettséghez..


Bár még bőven benne vagyunk a kijárási korlátozásokban, a Vox már hosszú cikkben temeti az irodai életnek azt a formáját, amit eddig megszokhattunk. A világjárvány után sok apró, és több jelentősebb változást is tapasztalhat majd az irodai dolgozó a munkahelyén. Ezek a változások alighanem a gazdagabb, nyugati országokban kezdődnek majd.


A liftben nem gombnyomással, hanem bemondással kell kiválasztani a célemeletet. Az irodák tele lesznek válaszfalakkal és jól elhelyezett íróasztalokkal, nem úgy, mint a megszokott nyitott irodatérben (ami ellen amúgy már régen is szóltak erős érvek). Az olyan közös terekben, mint például a tárgyalók vagy a konyhák, kevesebb székre lehet számítani, és kint lesz az utolsó tisztításról szóló dokumentum is.


Persze mindez csak akkor történhet meg, ha egyáltalán visszamehetünk a régi irodába. A koronavírus-világjárvány nyomában jelentkező gazdasági világválsággal már most rengetegen elvesztették a munkájukat, sokan pedig, akik még mindig alkalmazottak maradnak, tartósan otthonról fognak dolgozni. Egyes munkáltatók a hosszú távú bérleti szerződések helyett rövidebbeket vagy rugalmas irodaterületet fognak választani, és az egyterű irodában is megváltozhat a közös munka.


pexels.comSok változás valójában csak a már a járvány előtt elindult ingatlanpiaci trendek kiteljesedése lesz, de ahogy már most látszik az online egészségügyi szolgáltatások felpörgésén (például sok terapeuta videóra váltott) vagy az alkohol-kiszállítás lazításán, az irodai élet sem lesz már ugyanolyan. Egy friss MIT-jelentés szerint azoknak az amerikaiaknak a 34 százaléka, akik korábban bejártak dolgozni, a koronavírus miatt április első hete óta otthonról dolgozik.


Ez radikális változás: a járvány előtt mindössze 4 százaléknyian voltak olyanok, akik legalább a munkaidejük felében otthonról dolgoztak. Ugyanakkor már évek óta érezhető trend az otthoni munka terjedése a technológiai újításoknak köszönhetően, és a Vox szerint eléggé valószínű, hogy sokan azok közül, akik most alapból otthonról lépnek be a munkaerőpiacra, már otthon is maradnak.


Kate Lister szerint a munkavállalók eleve nagyobb rugalmasságot igényeltek a munka és a magánélet között, és a járvány arra késztette a munkáltatókat, hogy ezt ők is átérezzék, tekintve, hogy most nekik is otthonról kell dolgozniuk. Korábban is lehetett tudni, hogy ennek lenne haszna, de a cégek szkeptikusak voltak, most viszont látható, hogy az otthonról végzett munka is jól működhet.


Például az, more info hogy a gazdasági világválság miatt megszorításokra is szükség van, és a kirúgásoknál kevésbé fájdalmas, ha a bérleti díjakon próbálnak spórolni, és megengedik az embereknek, hogy otthonról dolgozzanak. Az otthoni munka miatt a cégeknek új technológiákba is be kell fektetniük, például eszközökbe vagy videokonferencia-szoftverekbe. Március első felében a munkáltatók az átlagosnál többet költöttek számítástechnikai kellékekre.


fele arra számít, hogy a világjárvány alatt a termelékenység csökkenni fog a távmunka feltételeinek hiánya miatt. Azoknak a cégeknek, amiknél az emberek egy ideje otthonról is dolgoztak, és útmutatásokat dolgoztak ki ehhez (például arra, hogy éjszaka mikor számíthatnak válaszra, hogyan tudják az alkalmazottak biztonságosan elérni a céges fájlokat, vagy hogy az alkalmazottak milyen otthoni eszközöket használhatnak) valószínűleg könnyebben megy az átállás.


Egy belsőépítészeti cég szerint látszik a trend, hogy egyre többen nem csak beülnek otthon egy sarokba dolgozni, hanem igyekeznek egy külön szobát vagy elkerített részt kialakítani maguknak. Érdekes az is, hogy a munkatársak sokszor kénytelenek megértőbbek lenni, például ha a kutya vagy a gyerek besétál egy értekezlet közepén, nem tragédia, változnak a szigorú elvárások ilyen téren, talán közelebb is kerülünk egymáshoz – véli Lister.


Csakhogy a közegészségügyi krízis elhúzódásával át kell alakítani az irodákat is, hogy az emberek biztonságban érezhessék magukat a munkahelyükön. Az egyterű irodák terjedésével évekig csökkent a munkavállalók magánszférája. Korábban az iroda jellemzően azt jelentette, hogy az irodai dolgozónak külön irodája, vagy legalább egy elszeparált része van. Nyílt irodatérben válaszfalakkal kialakított egyéni munkaállomás a Hivatali patkányok című, 1999-es filmbenA legutóbbi gazdasági világválság után a cégek próbáltak többet elérni kevesebb hely felhasználásával, vagyis egyre több embert pakoltak közös, nyílt irodatérbe, ezt a gyakorlatot nevezik sűrítésnek.


Lehet, hogy az egymással szembe vagy egymás mellé ültetett kollégák mostantól messzebb lesznek, és hátat fordítanak egymásnak, a korábban 10 fős tárgyalókba pedig már csak 5 fő férhet be. Az is lehet, hogy visszatérnek a sokat átkozott válaszfalak, hogy nehezítsék az esetleges fertőzések terjedését. Egyes belsőépítészek szerint ez csak rövidtávú megoldás lehet, mert az emberek jellemzően szívesebben dolgoznának nagyobb térben együtt.


Forrás: cushmanwakefield. comAz irodák kialakításánál és menedzselésénél valószínűleg figyelembe veszik majd az egészségügyi tanácsadók ajánlásait. Például kevesebb baktériumot megtartó és könnyebben tisztítható szöveteket használnak, a konyhában és a fürdőszobában több helyet biztosítanak, és nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a folyadékok milyen messzire fröccsenhetnek ki, de egyes cégek éjszaka UV-világítást is felhasználhatnak az irodák fertőtlenítésére vagy a tárgyalótermekben használat közben (ez egyre gyakoribb a kórházakban).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *